Mezi typické projevy astmatu patří sípot, především při výdechu, a celkově namáhavé dýchání – každý nádech i výdech stojí jedince obrovské úsilí. Časté kašlání, rychlá únava při fyzické námaze, napětí na hrudi.
Astma také často provází nekvalitní spánek – v noci se nemocní budí kvůli kašli nebo pocitu dušnosti. Někteří spí v polosedě, aby se jim lépe dýchalo. Záchvaty obvykle doprovází panika a úzkost. Na jaře a v začátku léta se většině astmatiků přidávají alergie na pyly.
I lidem s těžkým astmatem může ulevit biologická léčba (podívejte se do předchozího článku). Je k dispozici pouze ve specializovaných centrech. Nyní se tu léčí přibližně 1400 pacientů, jejich počet by však mohl být až desetinásobný. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne astmatu, který připadá na 6. května.
As"U pacientů s těžkým astmatem dochází k častým nebo silným astmatickým záchvatům, které mají negativní vliv na jejich každodenní život. Tato forma nemoci obvykle neodpovídá dostatečně na běžné léky, jako jsou inhalační kortikosteroidy nebo bronchodilatační léky,“ uvádí prof. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno. Podle odhadů je v České republice více než 800 tisíc astmatiků, z toho těžkou formou trpí podle některých odhadů až každý desátý. ¨
„Pacienti, u nichž se nedaří dostat astma pod kontrolu běžnými léčivy, by měli jít do jednoho z 15 národních center pro těžké astma, která jsou ve fakultních nebo krajských nemocnicích napříč republikou.
https://www.tezke-astma.cz/kontakty-na-centra/
Ve
většině případů se daří mít těžké astma pod kontrolou i ve chvíli, kdy je
pacient v péči ambulantního specialisty. Jakmile však léčba začne
zahrnovat vysoké dávky kortikoidů podávaných ve formě tablet, je to jasný
signál, že by měl lékař poslat svého pacienta do specializovaného centra,“ dodává
prof. Sova.
Ilustrační foto: pixabay a drmax.cz
Komentáře
Okomentovat