Poděbrady jsou srdeční záležitost

Lázně u Labe nejsou jen pro nemocné se srdcem, ale i pro ty, kteří se chtějí jen tak projít příjemným městečkem, anebo si udělat větší pěší nebo cyklistický výlet.

Na náměstí jako první upoutá pomník Jiřího z Poděbrad, tento náš král se tu roku 1420 narodil. První tři minerální prameny tu byly objeveny roku 1907. Na náměstí je zámek, nedaleko od něj jezero, zajímavý je i Havířský kostelík Nanebevzetí Panny Marie v parčíku na druhém břehu řeky.Kdo si chce víc protáhnout tělo, může se vydat podél Labe až k hradišti Libice nad Cidlinou. V lese u cesty roste medvědí česnek, ale musíte se vydat dřív, koncem května už je pozdě. Ale hodiny na kolonádě už budou určitě osázené, tak jako každý rok.

V letech 1946 až 1963 tu byla Kolej Jiřího z Poděbrad - gymnázium s technickým zaměřením a s internátem, kde mimo jiné studovali a bydleli například Václav Havel, Miloš forman, Ivan Passer nebo bratři Mašínové.Historická fotografie - Zimní kolonáda coby výstavní galerie – pochází z prvního desetiletí minulého století

(Foto: Podlipný, reprodukce: Vácha)

Komentáře