Moderním způsobem léčení některých vážnějších nemocí dýchacího ústrojí jsou léky, které nepolykáme, ale inhalujeme. Když to umíme správně, dokážeme svou nemoc udržet pod kontrolou a (téměř) normálně žít.
Čtete návody jako takové, a příbalové letáky? Pokud patříte k mé skupině lemplů, co návody nečtou a celý život se diví, tak si teď výjimečně přečtěte, jak se opravdu bez chyb používá inhalátor.
Nejčastěji prý děláme čtyři chyby
První: Zhluboka nevydechneme před tím, než inhalátor vložíme do úst. Správným vydechnutím si vytvoříme v plicích prostor pro následující hluboké vdechnutí léčivé látky.
Druhá: Ihned po hlubokém nádechu látky v inhalátoru nezadržíme dech na aspoň 5, ale lépe až 10 vteřin, aby měl lék dost času usadit se v plicích.
Třetí: Při vydechování nevyjmeme inhalátor z úst.
Čtvrtá: Náústek inhalátoru dostatečně nesevřeme rty, takže léčivo uniká kolem.
Jakou chybu děláte vy? Já přiznávám číslo 2, protože jsem stále v běhu😊.
Informace o správném používání inhalátoru si ještě můžete ověřit na www.mujinhalator.cz,
Víte, že astma má asi 14 procent obyvatel EU? A mnozí další tuto nemoc mají, ale neví o tom. Myslí si, že je to prostě jen stářím...
Od září znovu
Nádech, výdech - už jsme o tom psali - se nám ve vnitřních prostorách zkomplikuje rouškou. A ti z nás, kteří zakašlou kvůli alergii, astmatu nebo CHOPN, budou v klatbě. Mají ho? Koronavirus? Možná by pomohlo nějaké označení - placka s nápisem - kašlu, protože jsem alergik?
Foto: Pixabay a archiv Havas
Komentáře
Okomentovat