Letní lásky s rizikem

Prázdniny máme v polovině a situace s covidem se lepší. No snad, uvidíme na podzim. Jsou povoleny koncerty, mnozí z nás se rozhodli pro dovolenou u moře a všechna tato místa lákají nejen na hudební či zážitkový program, ale skýtají možnost poznávat nové partnery a letní lásky. Kromě romantických zážitků si však řada především mladých lidí může z dovolené přivézt i problém.

 


Podle Světové zdravotnické organizace se každý den nakazí sexuálně přenosnou infekcí až milion lidí. Nejčastější z nich je lidský papilomavirus (HPV), který může způsobit rakovinu děložního čípku nebo genitální bradavice, a to jak u žen, tak i u mužů. Právě střídání sexuálních partnerů označují odborníci za jeden z rizikových faktorů, ale nakazit se lze i od jednoho jediného člověka.

„HPV infekcí se můžeme nakazit i od třeba vůbec prvního partnera, kterého v životě poznáme,“ říká doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., předseda České menopauzální a andropauzální společnosti. „Samozřejmě zároveň platí, že čím větší počet partnerů za život vystřídáme, tím většímu riziku nákazy sexuálně přenosnou infekcí se vystavujeme.“

Projeví se i za několik let

Nejčastější sexuálně přenosnou infekcí, s níž se za život setká 8 z 10 lidí, je tzv. HPV infekce. Ta může v některých případech způsobit například genitální bradavice, ale i rakovinu děložního čípku nebo anu. Podle doc. Faita se infekce projeví jen u přibližně 10 procent nakažených.

Virus se může přenášet z jednoho člověka na druhého bez jakýchkoli průvodních příznaků a infekce se často projeví až za několik let,“ varuje doc. Fait. Nakažená osoba jej tak může nevědomě předat svému partnerovi nebo partnerce.

Tyto infekce jsou stále tabu

„Přítomnost HPV infekce lze sice zjistit testem na HPV jak u mužů, tak u žen. Nicméně je nutné si rozmyslet, co budeme s výsledkem dělat, jestli kvůli možné nákaze například partnera opustíme. Nejsnazší je se jednou pro vždy předem naočkovat,“ říká doc. Fait.

Se všemi sexuálně přenosnými infekcemi se stále pojí velké tabu a lidé se bojí svěřit svým partnerům i lékařům.

„Sexuálně přenosné nemoci mohou být zejména pro mladé lidi velmi stresující. Bývají mylně spojovány s promiskuitou a nemocný se obvykle obává odsouzení od svého okolí. Zejména pro ty, kdo onemocní v dospívání, je celá situace traumatizující a může negativně ovlivnit rozvoj budoucích partnerských vztahů,“ říká Mgr. Miroslav Zachovalý, vedoucí terapeutického centra v Jihomoravském kraji, které spadá pod společnost Podané ruce.

I tady pomáhá očkování

HPV infekce je zrádná, protože se šíří i intimním kontaktem, pohlavní styk tak k přenosu není vůbec nutný. Zcela spolehlivou ochranou je pouze úplná sexuální abstinence. 

Účinnou prevencí je kromě sexuálního půstu také očkování. Šíře ochrany proti HPV typům je dána výběrem vakcíny. Dívkám i chlapcům ve věku 13 let očkování hradí pojišťovny. 

Vakcinace je nejúčinnější ještě před zahájením sexuálního života, lékaři proto doporučují očkovat mladé lidi včas, například při třináctileté preventivní prohlídce.

Ilustrační foto: pixabay 

Komentáře