Samoléčba se někdy nevyplácí

Během léta se nám nechce stonat. Chystáme se k odjezdu na hory, k rybníku nebo dokonce někam za hranice - a najednou se objeví zdravotní problém. Náš lékař třeba má také dovolenou, a tak se rozhodneme, že se poradíme s googlem a se svou domácí lékárničkou. Podle průzkumu agentury Ipsos si až třetina z nás naordinuje léky podle vlastního uvážení. Rizika laické samoléčby bez porady s lékařem však mohou být fatální.

Typickým příkladem je nachlazení, s nímž se i v letním období lidé často potýkají. Příznaky nejsou nijak dramatické, a tak sáhnou do lékárničky, aniž by stoprocentně věděli, čím trpí. Jenže rýma, kašel či bolesti hlavy mohou být v létě způsobeny nejen klimatizací nebo plaváním ve studené vodě. Může jít o letní chřipku nebo angínu.

Správná diagnóza – základ úspěšné léčby

„Při obvyklé viróze si sice můžete poradit sami, ale pro stanovení vhodné a efektivní léčby je důležité určit konkrétní diagnózu. Porada s odborníkem před tím, než si sami naordinujete pilulku, je proto určitě na místě,“ radí MUDr. Petra Bomberová Kánská, vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7 zdravotnické skupiny EUC. Nedostatečná nebo nevhodně zvolená léčba může vést k mnoha vážným zdravotním komplikacím a potížím v budoucnu.„Neléčená chřipka může v budoucnu způsobit problémy s klouby, zapříčinit zánět srdečního svalu nebo plic. Dokonce i prvotní příznaky klíšťové encefalitidy se někdy podobají chřipkovému onemocnění. Nákaza je možná, když si sajícího klíštěte všimnete pozdě,“ varuje lékařka.

Co Čech, to „lékař“?

Z průzkumu vyplynulo, že z oslovených Čechů, kteří vyhledávají informace o zdraví na internetu, téměř polovinu (48 %) zajímají konkrétní nemoci, zdravotní potíže a úrazy, 12 % respondentů si vybere vlastní způsob léčení. Jen necelá pětina Čechů se na základě získaných informací objedná k lékaři a přibližně jen každý desátý své "objevy" konzultuje s lékařem aspoň telefonicky nebo mailem. 

Alarmující je, že téměř třetina respondentů si po vyhledávání na internetu, kde je potřeba odlišit odborné stránky od ostatních, jde koupit léky bez jakékoli konzultace s lékařem. 

Průzkum rovněž ukázal, že většímu riziku samodiagnostiky a samoléčby jsou vystaveni starší lidé 55+, kteří informace o zdraví hledají na internetu nejčastěji a mnozí z nich věří všemu, co si přečtou.

I o prázdninách pomůže lékař – na dálku a v češtině
I z dovolené můžeme své potíže konzultovat s kvalifikovaným odborníkem. Rozvoj telemedicíny v posledních letech přinesl netušené možnosti a fyzická návštěva ordinace už není ve všech případech nezbytná. Běžné zdravotní potíže lze řešit s lékařem na dálku pomocí chatu nebo videohovoru - odkudkoli, kde je možnost internetového připojení, někdy tedy i z chalupy uprostřed lesa anebo z ciziny. Výhodou pro cestovatele v zahraničí je navíc možnost konzultovat svůj zdravotní problém s lékařem v mateřském jazyce, a to kdykoli, 24 hodin denně.Jedním z příkladů takové distanční lékařské péče je právě služba Lékař online 24/7 zdravotnické skupiny EUC: 

Naši službu nejvíce využívají pacienti s podezřením na letní virózy. Často se na nás obracejí i lidé trpící zažívacími potížemi a různými typy zánětů. Výjimkou nejsou ani pacienti se záněty močových cest a ženy s gynekologickými potížemi způsobenými koupáním a nošením mokrých plavek.“ 

Foto: pixabay a archiv

 

Komentáře