Už je to tu zase

 

Denní teplé počasí rychle probouzí přírodu a mnohým z nás začíná období zarudlých očí, rýmy a kýchání. Alergie se dá zkrotit, existuje dostupná a účinná léčba. Alergici také mohou pro lepší kontrolu své nemoci využít speciální mobilní aplikaci, která jim pomůže s mapováním alergenů. Aplikaci MASK-air využívají alergici po celém světě, v Česku si ji už stáhlo mnoho lidí.
 

 

Letošní pylová sezóna podle specialistů nastoupila dříve než obvykle, zejména kvůli mírné zimě, a alergologové hlásí plnící se ordinace.„Na jižní Moravě už vidíme kvést lísku, což je první pylový alergen. Brzy budou následovat olše nebo břízy. Postupně s rostoucí teplotou se pásmo kvetoucích stromů bude posouvat z jižních regionů na sever. Pyly z těchto stromů působí citlivým jedincům nepříjemné potíže, jako jsou alergická rýma nebo zánět spojivek,“ říká MUDr. Božena Kalabusová, alergoložka z Přerova. Jarní a letní pyly a roztoče z domácího prachu nebo zvířecí alergeny mohou být příčinou i tzv. alergického astmatu.

 

Nové technologie pomohou

Podle doc. MUDr. Milana Sovy, PhD., přednosty kliniky plicních nemocí a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno pomáhá alergikům se sledováním převládajících pylů moderní technologie - aplikace MASK-air. Ta umožňuje zaznamenávat průběh alergie v kalendáři, sledovat které pyly jsou zrovna na vzestupu a pomáhá lépe nastavit léčbu.

„Když přesně víme, co a kdy pacient prožívá, snáze určíme, který konkrétní alergen může mít potíže na svědomí. Aplikace zároveň člověka upozorní, co se na něj v přírodě ,chystá‘ v dalších týdnech a měsících,“ vysvětluje  doc. Sova. Podle něj je až 90 % případů onemocnění takzvaným alergickým astmatem, a proto je pro plicní lékaře péče o alergiky na denním pořádku.

 

Alergici a covid

Stejně jako v jiných lékařských oborech i v tomto případě pandemie covidu ovlivnila počet pacientů v ordinacích:

„Zejména v roce 2020 byl úbytek velmi znát, pacienti vyžadovali vyšetření po telefonu a elektronické předepisování léků. Nyní už se ale situace srovnala a je stejná jako před covidem,“ říká doc. Sova. Proti pylům mohou některé pacienty chránit roušky a respirátory, ovšem pouze za určitých okolností.

„Jedna skupina pacientů mi opravdu potvrdila, že díky všeobecné povinnosti nosit ochranu dýchacích cest pozorovali v minulých pylových sezonách slabší projevy alergie. Ovšem jakmile to bylo možné, většina z nich je raději odložila a sáhla po lécích,“ sděluje své zkušenosti MUDr. Kalabusová.

 

Jak je to s rouškami a respirátory

Ochranné prostředky však mohou alergikům způsobovat i komplikace, zejména pokud pacienti používají delší dobu opakovaně jednu roušku nebo respirátor.

„Pokud ochranu nemění, a je celá řada lidí, kteří respirátor používají i měsíce, zachycení roztoči nebo částečky pylu mohou alergické projevy významně zhoršovat. Starý respirátor se také může stát živnou půdou pro různé plísně, které mohou způsobovat to samé,“ varuje doc. Sova.

Riziko rozvoje alergií je podle něj u každého jedince geneticky zakódované, alergie se však může projevit až v dospělosti.

„Pozitivní je, že na alergie na pyl a roztoče, což jsou nejčastější formy, existuje účinná léčba v podobě antihistaminik nebo antialergik. Ty drtivá většina pacientů dobře snáší a pomáhá jim zmírnit nepříjemné projevy,“ uzavírá doc. Sova.

 

Komentáře