Antibiotika na nachlazení ne

Ještě je zima, ale jaro už se chystá. Sněženky už kvetou! A mnozí z nás se nevyhnou typickému jarnímu nachlazení. Jde většinou o nezávažné onemocnění horních cest dýchacích a téměř vždy je virového původu.


Důvodem je i kumulace lidí v uzavřených prostorech, oslabená imunita, rychlý přenos onemocnění v rámci rodin a dětských kolektivů. Onemocnět ale lze kdykoliv. Pacienti se při běžném nachlazení velmi často léčí vlastními silami, ale i tento postup by měl mít určitá pravidla.

Mezi rizikové faktory onemocnění patří slabá imunita, nedostatek spánku, vyčerpání nebo nevyvážená strava. Nejčastějším příznakem je rýma, pacienta ale může potrápit i kašel, bolest hlavy nebo krku, ucpaný nos, únava či teplota.

„Nachlazení nebývá život ohrožujícím stavem,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, PhD., prezident České lékárnické komory. „Délka onemocnění je individuální, závisí samozřejmě na zdravotním stavu jedince nebo na konkrétním virovém původci a způsobu samoléčby. Zanedbání nachlazení někdy může vést k rozvoji další, závažnější infekce.“

 Co nám radí lékárníci?

Během nemoci by se měla dodržovat klidová opatření, tedy hodně odpočívat, omezit sociální kontakty a rozhodně se vyhýbat se většímu množství lidí. Při návštěvě zdravotnických zařízení (včetně lékárny) se doporučuje použít ochranu dýchacích cest respirátorem nebo rouškou. Pacienti by se také měli dočasně vzdát fyzické námahy. Pečlivá hygiena rukou by měla být samozřejmostí, vhodné je i používání dezinfekčních prostředků. Nezapomínejme na pravidelné větrání místností.

Pokud je průběh nachlazení vážnější, může užívání vhodných léků zabránit zhoršení zdravotního stavu a urychlit uzdravení.

S výběrem vhodných léčivých přípravků pomohou lékárníci. Ti zároveň při výdeji léku poradí i s dávkováním léčiv a s režimovými opatřeními, která by pacient měl dodržovat. Farmaceuti mohou pacientovi doporučit i návštěvu lékaře, která je v některých případech nutná. Pokud pacientovi doporučí samoléčbu, patří mezi efektivní léky v boji proti nachlazení nosní spreje, pastilky proti bolesti v krku a léky na bolest a teplotu.


Bylinky samozřejmě můžete, ale…

„Někteří pacienti dávají při léčbě nachlazení přednost léčivým rostlinám. Ty je vhodné volit ve formě fytofarmak, tedy léků s přírodními extrakty, nebo tradičních léčivých čajů, jejichž zpracování zaručuje obsah i bezpečnost. Měli bychom ale vědět, že přírodní někdy neznamená neškodné a mnoho lidí jejich nežádoucí účinky na organismus podceňuje. Lékárník poradí, jak je užívat správně a bezpečně. Pozor také na takzvané babské rady. Často se jedná o postupy, které nepomáhají, a někdy jsou i vyloženě nebezpečné,“ říkají odborníci.

 „Jednou z nejdůležitějších součástí výdeje léku pacientovi je předání všech důležitých informací tak, aby lék mohl užívat správně a bezpečně.“

 Pravidla pro užívání platí pro všechny léky - jak vydávané na recept, tak dostupné bez něj. Pacienti by si tak měli dávat pozor i na léky s obsahem paracetamolu.  Ten by se měl užívat pouze tehdy, pokud je to vhodné, tedy při bolesti nebo teplotě nad 38 °C. Paracetamol nepůsobí protizánětlivě, doporučuje se pouze k tišení slabé, eventuálně středně silné bolesti  a pro snižování horečky. Pacienti, kteří se léčí s jaterním onemocněním, by se paracetamolu v samoléčbě měli vyhnout. Další možností jsou léky obsahující ibuprofen, který má i protizánětlivé účinky. Nicméně i v tomto případě je třeba léčiva užívat podle rad lékárníků a po důsledném přečtení příbalového letáku, aby nedošlo  k nežádoucím zdravotním komplikacím. Nevhodný je například pro pacienty užívající léky na ředění krve nebo s akutním či vyléčeným žaludečním vředem.  Další pravidla platí i pro antitusika (léky proti kašli) či léky na vlhký kašel.


Pokud se zdravotní stav při samoléčbě ani po několika dnech nelepší nebo akutní fáze kašle přesáhne 3 týdny případně se ke kašli přidá dušnost, bolest na hrudi, vysoká neustupující teplota nebo se objeví krev v hlenu, rozhdně zajděte k lékaři.

 Opakování: antibiotika na viry nezaberou

Mnoho lidí se stále ještě mylně domnívá, že nejlepším a univerzálním lékem na nachlazení jsou antibiotika. Tyto léky jsou účinné pouze v boji proti bakteriálním infekcím, na virová onemocnění nezabírají. Antibiotika může předepsat pouze lékař, volně dostupná nejsou a bez vědomí lékaře by je pacienti vůbec užívat neměli.

Neuvážená domácí samoléčba antibiotiky může paradoxně vést ke zhoršení zdravotního stavu a přispívat k rozvoji bakteriální rezistence, na jejíž následky v ČR ročně zemře víc lidí než v důsledku dopravních nehod.

Ilustrační foto: pixabay a archiv

 

Komentáře