V medicíně se stále objevují nové možnosti léčení. Řada lékařů o nich ví, ale někteří možná ještě ne. Ale - my, pokud se o nich dozvíme, je můžeme upozornit.
„Může potkat kohokoli. Náchylnější k ní jsou především ženy, a také ti, kteří se léčí s onemocněními štítné žlázy, jater nebo ledvin, a také pacienti trpící cukrovkou. Jedná se o chronické onemocnění typické úbytkem kostní hmoty a poruchy stavby kostí. Následkem toho pak dochází ke zlomeninám bez předchozího úrazu nebo jen při malé zátěži. Závažnými zraněními jsou ohroženy především starší osoby - předpokládá se, že asi 50 % zlomenin krčku stehenní kosti se vyskytuje u lidí nad 80 let, přičemž více než tři čtvrtiny této skupiny tvoří ženy.
Řídnutí kostí ale ohrožuje také jedince s velmi nízkou tělesnou hmotností a náchylnější k němu jsou lidé, kteří mají nedostatek pohybu. Jeho výskyt může být rovněž důsledkem kouření a zvýšené konzumace alkoholu. Velký vliv mají také dědičnost, užívání některých typů léků a pochopitelně nedostatečná konzumace vápníku, která hrozí mimo jiné osobám s nesnášenlivostí mléčných výrobků. Lidé z těchto rizikových skupin by tedy měli i v případě, že nepociťují začínající obtíže a ještě neutrpěli nějakou zlomeninu, navštívit lékaře a nechat si udělat potřebná vyšetření včetně změření hustoty kostí pomocí speciálního rentgenového vyšetření zvaného denzitometrie,“ vysvětluje MUDr. Jitka Vojtová. MBA, zdravotní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny.
Cukrovka nemusí být nebezpečná pro srdce
"Čím déle má člověk diabetes 2. typu, tím vyšší je pravděpodobnost, že se u něj objeví nějaký problém, dokonce infarkt nebo cévní mozková příhoda. Moderní léčba, která chrání srdce a cévy, přináší nové možnosti," říká prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (na snímku vlevo).
"Moderní léky účinně snižují hladinu cukru v krvi a navíc chrání srdce, cévy, mozek a ledviny. Snižují i krevní tlak, tělesnou hmotnost a zlepšují hladinu cholesterolu," dodává prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., vedoucí lékař Diabetologického centra VFN (na snímku vpravo).
Endometrióza neznamená konec šance
"Endometrióza a adenomyóza - poškození buněk děložní svaloviny různého typu, které se dostanou mimo dělohu a způsobují problémy (bolesti, krvácení a nemožnost otěhotnět) - jsou často přehlížené, nedostatečně diagnostikované a řada obvodních gynekologů je podceňuje. Ženám ve fertilním věku, které trpí těmito problémy, nabízíme operaci, při níž odstraníme co nejvíc nemocné tkáně tak, aby mohly donosit miminko," vysvětluje MUDr. Kristýna Hlinecká, Ph.D., vedoucí lékařka Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN.
Komentáře
Okomentovat