To zní před Vánoci jako zvláštní doporučení, ale říkají to i lékaři. Především ti, kteří mají na starosti naše plíce.
Norská studie sledovala celých 20 let více než šest tisíc lidí a zjistila, že dlouhodobé vdechování částic z úklidových prostředků má na zdraví plic podobný dopad jako pravidelné denní kouření.
"Kapacita plic se výrazně snížila především ženám, které jsou na podobné znečištění citlivější," říká doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., "a jsou mu také více exponovány." Jednoduše řečeno, uklízejí víc a častěji než muži.
Časté používání úklidových chemikálií a sprejů není, samozřejmě plus kouření a pobyt ve znečištěném prostředí a u silnic, není jediným důvodem vzniku plicních onemocnění. Velkou roli hraje i genetika.
Astma a CHOPN
Obě nemoci mají mnoho společného. O astmatu se už dnes ví poměrně hodně, s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) se u nás léčí asi 250 tisíc pacientů, Lékaři ovšem odhadují, že dalších téměř půl milionu lidí o svých potížích neví nebo je bagatelizují.
Příznakem CHOPN je kašel, dušnost a vykašlávání hlenu. Pokud je nemoc odhalena v raném stadiu, daří se díky moderní léčbě zmírňovat příznaky a zlepšit. kvalitu života. Velkou nadějí je i v tomto oboru biologická léčba, která by u nás měla být k dispozici do tří let.
Očkování pomůže
Lidé s poškozenými plícemi patří mezi ohrožené, a tak by neměli zanedbat očkování proti chřipce, covidu a pneumokokovým infekcím. A samozřejmě nekouřit - a i vánoční úklid jen zlehka, za pomoci ochranných prostředků (rouška) a častého větrání.
Pokud jste se svými potižemi stále ještě nenavštívili lékaře, můžete si stav svých plic dát zkontrolovat v rámci akce Den pro zdravé plíce (20. listopadu) na několika místech. Například v OC Letňany, ve FN Brno (pavilon E 21.11.), ve FN Olomouc (pavilon H2 21.11.).
Ilustrační foto na titulu: pixabay
Komentáře
Okomentovat