Nenech se ošidit

 

To mi vždycky říkala maminka. Někdy to vypadá, že marně. Nekontroluju si peníze, které mi pokladní vrací (placení via mobil je úža, to umím) a dělám mnohé špatně. Ale na výhry, které mi občas nabízí internet, už nereaguju, to mi už dávno rodina zakázala.

„Možná si pamatujete na „nigerijské dopisy“, které nabízely podíl na obrovském jmění, ke které se zrovna my dostaneme tak, že zadáme informace o našem bankovním účtu a pak zasíláme potřebné poplatky k provedení transakce.

Tato doba už asi skončila, ale internet nabízí podvodníkům široké pole pro další pokusy o podvody. Podvodné zprávy mohou přicházet i mailem, telefonem nebo poštou.

Pokud uživatel pokračuje do internetového obchodu, může se ocitnout v prostředí podvodného schématu, které má jediný účel – vytáhnout z něj peníze nebo takovou situaci připravit.

„Tato jednání nejsou nová, podvodná schémata se ve formě dopisů nebo e-mailů šíří již desítky let“, říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest

Jak obvykle podvodníci postupují?

Předstírají, že je znáte

Podvodníci často předstírají, že jsou ze společnosti nebo z veřejné instituce, kterou znáte, například z banky, z úřadu, od dodavatele služeb nebo dokonce z charitativní organizace, která vás žádá o příspěvek. Mohou používat skutečné jméno nebo si mohou vymyslet jméno, které zní oficiálně.

Tvrdí, že máte problém, nebo že jste něco vyhráli

Říkají, že dlužíte peníze, že máte v počítači virus, že bylo zjištěno vaše prohlížení pornografických stránek, že někdo z rodiny je v naléhavé situaci, že nastal problém s vašim účtem nebo s doručením objednaného zboží a že je třeba ověřit některé informace. Mohou tvrdit, že jste vyhráli ve spotřebitelské soutěži, ale je nezbytné zaplatit poplatek pro získání výhry. Ze sta pokusů se třeba jen jednou trefí, ale to při masovém rozeslání obvykle podvodníkům stačí.

Nutí vás k okamžitému jednání

Podvodníci typicky chtějí, abyste jednali dříve, než budete mít čas přemýšlet.

Vždy vám doporučí, abyste zaplatili určitým způsobem

Často trvají na tom, abyste zaplatili pomocí kryptoměny, ale nepohrdnou ani obvyklými platebními metodami.

„Obranou proti podvodům na internetu je pouze náš zdravý rozum,“ tvrdí Eduarda Hekšová. „Doporučujeme spotřebitelům, aby si ověřovali informace z vlastních zdrojů, aby nejednali okamžitě a aby se v případě nejistoty poradili s osobami, kterým důvěřují“.

Stali jste se obětmi podvodného schématu? Potřebujete se v poradit? Kontaktujte spotřebitelskou poradnu na telefonním čísle 299 149 009 (Po-Pá 9-17 hod.) nebo na e-mailu dtest@dtest.cz.

Ilustrační foto: pixabay

 

Komentáře